Vi har i tidligere artikler haft fokus på de forskellige fordele ved at bruge droner i landbruget. En af de seneste artikler beskriver forsøg i 2019 som Teknologisk Institut og SEGES har gennemført. I denne ser vi på økonomien ved brug af dronedata og fortæller hvordan indtjeningen kan øges op til 366 kr. pr. ha. Men hvad betyder det i virkeligheden for høstudbyttet – og hvor stor er den indtjening som landmanden går glip af, hvis han ikke anvender data fra dronen til at lave tildelingskort? Det ser vi nærmere på i dette blogindlæg.
Forsøg viste øget høstudbytte på 3 hgk / ha
Forsøget fra 2019 viste, at man ved brug af sprøjtebom med eller uden sektionsopdeling kan øge høstudbyttet med op til 3 hkg. pr. hektar, når der bruges data fra droner. Forsøget omhandlede gradueringen af planteværn.
I forsøget brugte man 3 forskellige typer af en 24 meters sprøjtebom, som alle brugte tildelingskort udarbejdet på dronedata. Sprøjtebommene brugt i forsøget er:
- Sprøjtebom uden sektionsopdeling,
- Sprøjtebom med en sektionsopdeling på 3 x 3m
- Sprøjtebom med en sektionsopdeling på 0,5 x 0,5m
Jo mere en sprøjtebom er sektionsopdelt, jo bedre udnytter man dronens opløsning på de 10 x 10 cm. Men hvor meget betyder det egentligt ift. de forskellige setups?
I forsøget blev der brugt tildelingskort udarbejdet på baggrund af dronedata på forskellige typer af sprøjtebomme. Resultatet for de forskellige typer ses her:
Sprøjtebom type | Merindtjening pr. ha i kr. |
Uden sektionsopdeling | 202 kr. |
Med 3 x 3m sektionsopdeling | 275 kr. |
Med 0,5 x 0,5m sektionsopdeling | 366 kr. |
Forsøget viste en øgning i hkg. i forbindelse med høst på mellem 2,6% og 4,7%. Det lyder måske ikke af ret meget, men set i forhold til høstudbytte og pris pr. hkg. løber de små tal hurtigt op.
Eksempler på merindtjening
Herunder ses eksempler på merindtjeningen for forskellige størrelser af marker og sprøjtebomme baseret på gennemsnitligt høstudbytte og pris pr. hkg. for hvede, hentet fra Danmarks Statistik 2019 og 2020. Beregningen viser merindtjeningen, når udgifter til droneoverflyvning og -analyse er fratrukket, dvs. den direkte merindtjening til landmanden efter høst.
Sprøjtebom type | Markstørrelse i ha | Merindtjening minus udgift til droneanalyse |
Uden sektionsopdeling | 20 ha | 1.456 kr. |
Uden sektionsopdeling | 50 ha | 5.139 kr. |
Uden sektionsopdeling | 100 ha | 11.278 kr. |
Med 3 x 3m sektionsopdeling | 20 ha | 3.054 kr. |
Med 3 x 3m sektionsopdeling | 50 ha | 9.135 kr. |
Med 3 x 3m sektionsopdeling | 100 ha | 19.269 kr. |
Med 0,5 x 0,5m sektionsopdeling | 20 ha | 6.130 kr. |
Med 0,5 x 0,5m sektionsopdeling | 50 ha | 16.824 kr. |
Med 0,5 x 0,5m sektionsopdeling | 100 ha | 34.649 kr. |
Med andre ord så mister man muligheden for en væsentlig øget indtjening ifm. høst, hvis ikke man bruger data fra droner til sine tildelingskort.
Med vores beregner kan du se den ekstra indtjening, du går glip af, hvis ikke du bruger data fra droner. Ved at vælge den type sprøjtbom, der passer bedst til dit setup og taste markens areal, kan du beregne merindtjeningen for forskellige afgrøder. Lige nu kan du vælge mellem Byg, Hvede og Rug, men beregneren vil blive udvidet med flere afgrøder, efterhånden som vi får indsamlet mere data.
Skrevet af Per Valentin Lund – Dansk planteinspektion.
Artikler der henvises til i dette blogindlæg:
https://planteinspektion.dk/blog/7-blog/69-dronen-en-landmands-vaerktoj
https://planteinspektion.dk/blog/7-blog/68-praecisionslandbrug-brug-af-big-data
https://planteinspektion.dk/blog/7-blog/67-kort-introduktion-til-ndvi-og-ndre